Jedną z najbardziej kluczowych kwestii w kontekście domów drewnianych jest sposób ich ogrzewania, a także ich energooszczędność. Domy z drewna kiedyś uważane za sezonowe i zimne- obecnie, budowane w specjalnej technologii domów szkieletowych są naprawdę sensowną propozycją domów energooszczędnych. Warto jednak już na początku zastanowić się, jaki jest najbardziej efektywny i korzystny finansowo sposób ogrzewania takich budynków. Bowiem materiał, z którego taki budynek powstaje ma duże znaczenie w kontekście tego, jak będzie się zachowywało wyprodukowane w jego wnętrzu ciepło. Jak dobrać ogrzewanie domu z drewna, na co zwrócić uwagę i jak wybierać mądrze? Co powinniśmy wiedzieć o takich domach, aby jak najmocniej wykorzystać ich zalety?
Jak zachowuje się samo drewno będące podstawą konstrukcji domów szkieletowych?
Warto zwrócić uwagę na sam fakt, że drewno jest dobrym izolatorem, będzie więc pomagało w zatrzymywaniu ciepła, jakie zostało wyprodukowane w budynku. Jednocześnie jednak drewno nie wykazuje przewodnictwa cieplnego, co oznacza, że budynek drewniany będzie można szybciej nagrzać, ale też szybciej będzie się wychładzał. W domach murowanych mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Budynek murowany będzie się dłużej „wygrzewał”, ale też potem będzie dłużej oddawał ciepło. Z pewnością warto zwrócić uwagę na pozostałe szczegóły związane ze stosowanymi w tej technologii patentami, które pozwalają na energooszczędność takich budynków jak domy szkieletowe. Wiele aspektów zostało wyjaśnionych bezpośrednio na stronie internetowej jednego z wykonawców takich projektów na drewdom.com. Tutaj też można znaleźć informacje na temat trwałości domów szkieletowych oraz o tym, jak w praktyce powstają krok po kroku.
Najlepszy system grzewczy do domu drewnianego- czyli jaki?
Tak naprawdę mamy do dyspozycji kilka rozwiązań i jeśli chodzi o dom z drewna– wszystkie będą dobrze sprawdzały się w praktyce. Aby unikać strat cieplnych na pewno warto w taki sposób zaprojektować system grzewczy, aby możliwe było przyłączanie i odcinanie pomieszczeń, czyli aby nie „wygrzewać” niepotrzebnie miejsc, które nie są użytkowane. Ze względu na to, jak szybko można uzyskać w domu drewnianym pożądaną temperaturę- zawsze można poszczególne pomieszczenia włączać lub wyłączać w systemie grzewczym, co jest korzystne z punktu widzenia finansowego. Dlatego też istotne jest to, czy system grzewczy jest zautomatyzowany i sterowalny tak, aby szybko dostosowywać temperaturę w takich budynkach.
Ogrzewanie domu z drewna może przyjąć formę powietrznej pompy ciepła lub też może to być ogrzewanie gazowe. Równie dobrze sprawdzi się ogrzewanie elektryczne. Przede wszystkim chodzi o to, aby zastosowany system grzewczy pozwolił na szybkie uzyskanie we wnętrzu pożądanej temperatury, gdyż dzięki temu maksymalnie wykorzystujemy cechy fizyczne drewna zastosowanego w konstrukcji ścian. Często stosowaną praktyką jest też zatapianie mat grzewczych bezpośrednio w betonowej wylewce, a więc dywersyfikację źródeł ciepła. Z jednej stronie będzie to ciepło podłogowe, a z drugiej ogrzewanie samego powietrza.